Roxy News
Grunge, vagy amit akartok
(Napló, 2011. 04. 02.)
A grunge stílus egyik ikonjának tartott Layne Staley, az Alice In Chains néhai zseniális frontembere is büszke lenne a Testosterone zenekar dalait hallva. Az öt esztendeje működő, stílust tekintve a grunge-ban utazó veszprémi csapat első lemeze megjelenésére készül.
- Egy baráti sörözés alkalmával 2006-ban született meg a zenekar. Szinte adta magát a közös munka lehetősége, hiszen hasonló zenei közegben mozogtunk mindannyian, s hasonló elképzeléseink voltak a zenélésről - mondja Ferenczi "Stein" András, a Testosterone dobosa, aki megannyi veszprémi brigádban felelt már a feszes ritmusokért, az anyazenekar mellett most épp a Bors nevű formációban is sikerrel püföli a bőröket.
Az elhatározást persze tettek, legfőképp próbák és klubkoncertek követték, ám a srácok saját bevallása szerint is kellett két esztendő, amíg a magánéleti és munkahelyi elfoglaltságokból eredő tagcseréket követően kialakult a jelenlegi, stabilnak mondható négyes. - Az alapító gitáros Szauer István mellett Tasner Levente énekel és Bálint "Tadam" Ádám bőgőzik, ezzel a felállással rögzítettünk egy demót, s koncerteztünk megyeszerte az elmúlt években - jegyzi meg András.
A kezdetben feldolgozásokat játszó Testosterone mára főképp saját szerzeményekből építi fel műsorát, persze azért a nagy seattle-i kedvencek nótái közül (innen indult a 90-es évek elején a bluest, a rockot és megannyi más stílust magába olvasztó grunge - a szerző) szerepel még néhány a repertoárban. A dalokat az ország több részén is hallhatták már a rockzene kedvelői, a Veszprémben, Bándon, Pápán vagy épp a minden évben fix fellépésnek számító Rátóti napokon abszolvált koncertek mellett a debreceni rocksuliban és a fővárosi Zappa Caféban is bemutatkoztak már a nagyérdeműnek.
- A legemlékezetesebb talán a 30Y társaságában a Roxynpad-buli volt az Expresszóban, de a pápai Gitárnyűvők tehetségkutatón elért első helyezésünkre is szívesen gondolunk vissza. Utóbbi helyszínen olyan, a szakmában komoly elismertségnek örvendő zenészektől kaptunk pozitív visszajelzést, mint például Takáts Tamás - fűzi hozzá Bálint Ádám.
A pápai zenei találkozón elért siker egyébként pénzjutalommal is járt, amit a csapat első stúdiólemezének felvételére fordított.
- Az elmúlt hónapokban a budapesti R33 stúdióban rögzítettünk kilenc számot, amiket az áprilisban Torzó címmel megjelenő debütáló zenei anyagunkon hallhatnak majd az érdeklődők. Az elmúlt három év termését rejtő cd-n vegyesen szerepelnek majd magyar, illetve angol nyelvű szerzemények. Ennek oka, hogy az éneket és a szöveget is egyfajta hangszernek tekintjük, s a dal hangulatához leginkább illő nyelven fogalmazzuk meg gondolatainkat. Nem hiszem, hogy emiatt hátrány érne minket, hiszen a fiatalok nagy része jól beszéli az említett idegen nyelvet - mondja Ádám, majd a Testosterone facebook-profilján is meghallgatható nóták keletkezésére térünk át.
- Mivel a banda egyik fele Veszprémben, míg a másik Budapesten él, ezért hetente csak egyszer tudunk összejönni, s zenekari próbákon együtt gyakorolni. Az alapötletet általában a gitárosunk, István hozza, kiegészítve az énekes, Levente által megálmodott dallammal és szövegkezdeménnyel. Aztán elkezdjük játszani, mindenki hozzáteszi a magáét, s a közös próba végére elkészül a dal. Persze nincs ebben semmi különleges, a legtöbb zenekar így dolgozik - jegyzi meg nevetve András, aki nagy reményeket fűz a lemezmegjelenést követő időszakhoz.
- Bízom, bízunk benne, hogy a kiváló körülmények között felvett, jó hangzású, igényesen kivitelezett cd megnyithat előttünk bizonyos ajtókat. Az idei évben klubkoncerteket tervezünk, majd jövőre már a szabadtéri fesztiválokon is szeretnénk meggyőzni a nagyérdeműt a Testosterone létjogosultságáról - mondja, s közben Ádám is egyetértően bólogat.
(Napló - Szabó Péter Dániel)
Interjú Muraközy Péterrel
/2011. 03. 28./
– Mint több országos nagyfesztivál programigazgatója "felülről" látod, hogy éves átlagban hány új zenekarral frissül a hazai könnyűzenei kínálat?
– Hmmm, ez a kérdés elég sok helyen felmerül, és meglehetősen nagy vitákat indukál minden esetben, hiszen gyakorlatilag ez az a pont, ami működtetni képes ezt a "szakmát" ! Fesztiválszezonról fesztiválszezonra hány új csapatnak sikerül meglépni azt a szintet, hogy a fesztiválok szervezői kihagyhatatlannak gondolják őket, egy-egy lineup összeállításánál. Azt mindenképpen tudni kell, hogy én sajnos közel sem látom az egész hazai palettát, egyrészt, mert főleg azokra a műfajokra koncentrálok, melyek a mi általunk fémjelzett fesztiválokra jellemzőbbek.
Így például akár a metál, akár a jazz zenekarok könnyebben elkerülik a figyelmemet. Másrészt mert rengeteg az új és fiatal zenekar, és bár nagyon-nagyon sok bemutatkozó anyagot kapunk, ettől még simán lehet, hogy nem tudunk valakiről, akire pedig érdemes lenne figyelni. De hogy válaszoljak a kérdésre: egy-egy évben ha 5–7 új név bekerül a körforgásba, az már nagyon jó évnek számít.
– Hogyan látod a kezdő vagy akár haladó amatőrbandák fellépési vagy kitörési lehetőségeit?
– Semmiképpen nem kecsegtető a helyzet, ezt tudni kell. Ez egy fából vaskarika! Egy bizonyos szint felett, ha nem vagy ott a fesztiválokon, nem ismerik meg a neved országosan, bukod a turnédat, ha viszont nem csinálsz használható nézőszámokat a klubokban év közben, nem számolnak veled a fesztiválok. Az előzenekarosdi az, ami ebből a kitörést jelentheti. Ha meggyőzöd az éppen futó tíz zenekar valamelyikét, és az elvisz maga elé turnézni év közben, akkor belekerülsz a rendszerbe, ezeken a helyeken találkozol a vezetőkkel, sokat tanulsz a főzenekartól, lesz színpadi rutinod. Ennyi, de ez nagy áldozatokkal jár, anyagi és egyéb dolgok tekintetében egyaránt.
– Meddig "kezdő" egy banda, és mikor válhat komolyan színpadképessé? Mik ennek a folyamatnak a röviden összefoglalható kritériumai?
– Régi okosság, de abszolút igaz: egy profi soha nem visz olyat a színpadra, amit nem tud, és ugye így soha nem derül ki róla, hogy van olyan, amire nem képes… :)
– Az Utcazene fesztivál a legnépszerűbb rendezvénye a városnak. Hogyan kerülhetnek zenekarok az Utcazene színpadára, akár versenyzőként, akár esti programként?
– Az Utcazene az ország egyik legnépszerűbb rendezvénye, és amúgy az egyik, amit leginkább elfogad a szakma referencia fesztiválnak. Aki nálunk nyertes, azt elég sok fesztivál átveszi, illetve nagyobb zenekarok is felkarolják. Versenyzőként az április közepén megjelenő felhívásunkra kell jelentkezni, és ennyi. Ha sikerül és beválogatjuk a 20 versenyző közé, akkor már csak a fesztiválon kell jól teljesíteni, ahogyan ez tavaly több veszprémi zenekarnak is sikerült. Esti programként, ahogy az elmúlt években már látható volt, más a koncepció, és idén is ezt követjük. Főleg olyan nemzetközi fellépőket toborzunk, akiket soha máskor nem tudnánk megmutatni a publikumnak.
– A Roxynpad tavaly bebizonyította, hogy képes közönség és színpadképes zenekarokat megszólaltatni az Utcazene fesztiválon is, lesz-e ennek valamilyen "következménye" az idei fesztiválon?
– Tervbe van véve egy Roxynpad helyszín kialakítása, de egyrészt még ígérni nem merném, másrészt kicsit az a bajom, hogy ha egyszer valaminek teret adunk, akkor azt onnantól fogva jogfolytonosnak gondoltatik, és megköti a mi kezünket az elkövetkező években.
– A júniusi Roxy-weekenden a helyi amatőrök is főműsoridőhöz juthattak az Expresszóban, áll még ez a lehetőség 2011-re is?
– Igen, részemről így lett tervezve az idei program!
– Személyesen mennyire ismered a helyi amatőr bandákat, van olyan, akiről véleményt is tudsz mondani?
– Nagyon sok helyi zenészt és zenekart ismerek, de elképzelhető, hogy nincsenek fedésben a Roxynpad fellépőivel. Kimondottan várom az új Easy life natural albumot, tőlük országos szinten is nagyon sokat várok, és szerintem egyre több keresni valója lesz a hazai blues életben a Bluesberry-nek is! És természetesen vannak hangszeresek is, akik szerintem hamarosan kinövik ezt a várost, de biztos nem láttam mindenkit, így senkit nem szeretnék megbántani...
– Mikor kezdődik a Séd-Hangvilla átépítése, mennyiben érinti ez az Expresszót?
– 2012 ősz, és nagyban. Egy egészen új Presszó fog ott kinyitni 2013-ban, de ez már egy másik opera…:) Nagyon jó lesz, és nagyon várom a munkát!
– Köszönjük az információkat és nem utolsó sorban a fellépési lehetőségeket!
/Roxy/
Nem a Roxynpad műfaja, de három népszerű amatőr zenekarunk egy-egy tagját is érinti, hogy a Vácott megrendezett, XII. Országos Ütőhangszeres Versenyen – ahol 25 zeneiskola 35 csoportja képviseltette magát –, veszprémiek hozták el a korcsoportjuk első díját, és felléptek a gálahangversenyen is. (A Csermák Antal Zeneiskola ütőhangszeres kamara-együttesét egyébként Szerdahelyi Károly készítette fel.)
A nyertes csapat: Kulics Ádám, Kovács Árpád, Jokesz Anna és Chován Gábor